Reut Alon

Reut Alon

אאוריקה יפו – סדנת מיחדוש שכולה קיימות ויצירה

IMG_8917

אין מקום הולם יותר להקים בו מיזם של סדנאות למיחדוש רהיטים וחפצים כמו הסמטאות של יפו. 
מיחדוש הוא שימוש חוזר בחומרי גלם ובכך ערכם עולה באמצעות התוצר הסופי. מדובר בתהליך שדורש הרבה פחות אנרגיה לעומת מיחזור, ובכך אנחנו מאריכים את החיים של פסולת שהייתה עתידה להיזרק.

כשנכנסים לאולם התצוגה, כבר אפשר להרגיש את האווירה של שוק הפשפשים היפואי רק עם טוויסט של רעננות ויצירתיות.
אבי המייסד של אאוריקה סיפר לנו על הקשר המיוחד שלו אל יפו בסדנת הבלוגרים שהוזמנתי לקחת בה חלק. יפו שינתה את פניה מאז ימי ילדותו; חנויות הוינטג׳ הנוחות עם הסוחרים של פעם, אט אט מפנות את מקומן לחנויות עם סחורה מיובאת, כזאת שלוקחת מיפו את האופי שכל כך ייחודי לה.

האנטיתזה הזו ליפו ההומה והצבעונית של פעם, היא זו שהולידה את אאוריקה – מותג קונספט למיחדוש. בבית המלאכה שנמצא ליד אולם התצוגה, לוקחים את מה שנחשב ישן ומפיחים בו חיים חדשים עבור לקוחות פרטיים. בהאנגר של אאוריקה יש שתי קומות, אולם התצוגה שבו דוגמאות של פריטים ממוחדשים (כמו שולחן קפה שעשוי ממזוודת תחמושת מימי המנדט ואהילים למנורת תקרה מרמקולים שהוצאו מרדיו ישן). כל פריט כזה הוא וואן פיס, הישן נותן השראה לחדש והם מתקיימים בהרמוניה ביחד. באאוריקה הם קוראים לזה ״להחזיר את סבתא לסלון״.

אבל אאוריקה היא לא רק בית מלאכה למיחדוש, יש לה חזון גדול יותר. אבי לא מסתפק רק בחיים החדשים של הרהיטים, שמגיעים גם לתפאורה בתיאטרון או כחלק מעיצוב של מסעדות. זו הסיבה שהוא הקים גם חלל לפיתוח היצירתיות בדמות הסדנאות לקהל הרחב. בסדנה שנמצאת בקומה העליונה תמצאו קיר שלם עמוס בחפצים שנזרקו ברחובות של יפו. המטרה היא להחזיר את משתתפי הסדנאות ליצור ממקום ראשוני ואינטואיטיבי כמו פעם כשהיינו ילדים. בלי שיפוטיות, בלי יותר מידי מחשבה על התוצר הסופי. ליצור לשם היצירה וזאת באמצעות כל ה ״ג׳אנק״ שאנחנו זורקים.
השאיפה של מייסדי אאוריקה היא להפיץ את רעיון הקיימות ולראות אנשים מתמלאים בהשראה, לא רק בארץ אלא בעוד מקומות בעולם.

הסדנה עצמה היא חוויה מרגשת, מעצימה ומספקת. המדריך שלנו יוני הכניס אותנו לאווירה עם מוזיקה ישראלית טובה, צ׳ייסרים של אלכוהול ובקלוואה טעימה. התחלנו בלחקור את קיר הג׳אנק, לגעת בחומרים ולראות מה מהם מעורר בנו השראה. השלב הבא היה תכנון של המוצר שאנחנו רוצים להכין. לי בראש כבר היה מעמד לניירת של הסטודיו, רק לא ידעתי ממה אצור אותו, השארתי לעצמי חופש יצירה מבחינת חומרי הגלם. וכך יצא שמשאריות פורניר ומגנטים של אותיות שכל כך הזכירו לי את הילדות, נולד מעמד לניירות שהוא גם שימושי והוא גם מעשה ידי. בתור פרפקציוניסטית הרגשתי לעצמי לשחרר את הנראות של המוצר הסופי, ויצרתי לשם חדוות היצירה.

יוני המדריך היה סבלני ונתן לנו מוטיבציה ליצור ממקום פנימי. בסופו של דבר אאוריקה היא מקום לעבודה פנימית אמיתית, שום דבר לא חייב לצאת מושלם והתוצאה הסופית לא חשובה. תהליך היצירה הוא שחשוב כי אאוריקה היא לא חלל יצירה פורמלי, לכן אפשר ורצוי לשבור בו מוסכמויות. גם אתן לא מרגישות יצירתיות במיוחד זה לא באמת משנה; המקום, המדריכים (והאלכוהול) יעשו את שלהם, ואם תתנו לעצמכן להשתחרר תופתעו מהיכולות הפנימיות שלכן.

החוויה הזו לא הייתה שלמה אילולא הבלוגריות הנהדרות שהשתתפו בסדנה הזו איתי; אלכסנדרה, אבנית ואלעד הביאו כל כך הרבה אנרגיות טובות שהפכו את הערב הזה למלא בקסם, צחוק והנאה.

אם אתן מחפשות חוויה עם משמעות שהיא גם כיפית ומהנה, תדעו שיש לכן עכשיו הנחה של 22% לסדנה הזוגית שתתקיים ב 30.12.21. כנסו לעמוד של אאוריקה באתר פאנזינג, והכניסו את הקוד eurekadec21

*לא קוד רווחי/אפילייאט*

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.